„Iets kunnen doen voor mensen die dat nodig hebben”

De voedselbank in Oosterwolde won vorig jaar de Vrijwilligersprijs van € 1.000,-. Een mooie aanleiding om een kijkje achter de schermen te nemen. Coördinatoren Wietske Dijkstra (38) en Anton Stegeman (69), beiden uit Oosterwolde, vertellen over hun werk. Vanuit de loods aan de Zoltstede 2 worden de voedselpakketten opgeslagen en uitgedeeld.

Coördinatoren van de voedselbank in ooststellingwerf Wietske Dijkstra en Anton Stegeman

„Hier werken ongeveer dertig vrijwilligers”, vertelt Anton. „Wietske en ik maken het werkrooster, regelen de inkomende goederen en zorgen dat we bereikbaar zijn. Dat kost ons twee à drie dagdelen per week.” Elke vrijdagochtend halen ongeveer vijftig mensen een voedselpakket op. „Je kent de mensen niet bij naam, maar bouwt toch een band met hen op”, zegt Wietske. „En als er iets speelt dat wij niet kunnen oplossen, schakelen we het bestuur in.”

ABC en 123

De pakketten worden samengesteld volgens de ABC- en 123-formule. A staat voor één persoon, B voor twee personen en C voor een gezin. De 123-formule geeft aan welke basisproducten altijd in een pakket zitten. „Vroeger hielden we rekening met wat mensen niet lustten”, vertelt Anton. „Dat bleek niet werkbaar. Nu zeggen we: wat je niet wilt, leg je terug. Dan kan iemand anders het meenemen.”

De voedselbank krijgt producten uit verschillende hoeken. Het voedseldistributiecentrum in Drachten levert het grootste deel. Ook de kerk van Oldeberkoop, De Kleine Boerderij, Albert Heijn, particulieren en sponsoren dragen bij. „Met de sponsorbijdragen kopen we zelf producten in”, zegt Wietske. „Zonder die steun zouden we dit niet kunnen doen.”

Toeval

Beiden kwamen toevallig bij de voedselbank terecht. Wietske bracht ooit iemand naar de voedselbank en besloot daarna zelf vrijwilliger te worden. Anton zocht na een lange ziekte een zinvolle dagbesteding.

Wat maakt dit vrijwilligerswerk zo bijzonder? Anton hoeft niet lang na te denken: „Vooral het sociale aspect en de waardering die we krijgen.” Wietske vult aan: „En dat we iets kunnen doen voor de mensen die dat nodig hebben.”

De Vrijwilligersawards 2026

Ook dit jaar zet gemeente Ooststellingwerf vrijwilligers en vrijwilligersorganisaties in het zonnetje tijdens de Vrijwilligersawards. De Vrijwilligersawards zijn dit jaar op maandagavond 9 november. Nomineren kan tot en met vrijdag 4 september 2026. 

Meer informatie over De Vrijwilligersawards